Karahacılı Köyü
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SÜLALLER HAKKINDA TARTIŞMA

3 posters

SÜLALLER HAKKINDA TARTIŞMA Empty SÜLALLER HAKKINDA TARTIŞMA

Mesaj  necofon Ptsi Eyl. 22, 2008 6:38 pm

SÜLALELER SOYADLAR
01-Alasangil ALAN-TUNCER
02-Çavuşgil ÇALIŞKAN-ÇAVUŞOĞLU
03-Griller AKBULUT-KILIÇ
04-Karasangil ÇETİN
05-Kertiller ÜNAL
06-Kelalil (köremikgil) BULUT
07-Kösaller İNCE-KÖSEOĞLU
08-İbişgil KILINCER
09-İmamgil (Haciller) AKTAŞ
10-Melekgil ŞAHBAZ
11-Torungil ÇINAR
12-Mahmutgil KIZILTAŞ
13-Yörükler YÖRÜK-UZUN
14-Tüfergil TAŞDEMİR
15-Keremgil ERBAŞ
16-Arpaçlıgil DEMİR
17-Ahmetcal ALTUN
18-Kocaüsüngil ALTUĞ
19-Tembelgil KAPLAN
20-Hodulul KARTAL
20-Kocaelvangil ŞAHİN
21-Seyreksakalgil TEKİN
22-Badalali-Kel Mehmetğil KARAKURT
23-Ümülgil CANLI
24-Garazgil CANER
25.Delamitgil TAZE
26-Köryusufgil CANBOĞA
27-Göğhacilgil Eşenin Sadıkğil ALPKAYA
28-Ürfet Altıner ALTINER
29-Tımtım DOĞAN
30-Cendergil CANDER
31-Karaoğlangil İNCE

En son necofon tarafından Salı Eyl. 23, 2008 9:59 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
necofon
necofon

http://www.necofon.tr.gg

SÜLALLER HAKKINDA TARTIŞMA Empty Geri: SÜLALLER HAKKINDA TARTIŞMA

Mesaj  Admin Salı Eyl. 23, 2008 9:04 am

Necati Bey; Burada 31 sülale yazmışsınız fakat köyümüzde bu kadar sülale yoktur.Aile olarak ayırmışsınız.Örn:Ahmetcal diye bir sülale yoktur.Ahmetcal yörüklerdir.örn2:Seyreksakalgil diye bir sülalede yoktur bunlarda yörüktür.örn3:Cendergil diye bir sülalede yoktur bunlarda yörüklerden Siz soyadlara göre sülale oluşturmuşsunuz.
Admin
Admin
Admin
Admin

http://karahacili.web-rpg.org

Mesaj  necofon Salı Eyl. 23, 2008 9:17 am

ramazan ailerin çoğu le görüştüm örnek karaoğlangil kösallerden değiliz biz karaoğlangil sülalaesiyiz diyor bizim asıl sülalalemiz grilelridir ve 4 soyad vardır sülaleler parçalanmış eskiden -mahmutgiller arpaçliğil griller oysa bunlar grilelrden parçalanma olmuş onlara şuan gril denmiyor nasılki garaoğlangile kösallaer denilmiyorsa bilgilerin çoguda köyhalkına sorulmuştur kısacası köyümüzde sonradan sülalaler oluşmuştur.

örnek aşagıda mahmutgil demişşsiniz soyadıda değişik (KIZILTAŞ)
ama grilelrden sonuç olrak bir sülalale çıkmış biz 4 parçalandık. Torungil ayrı cipkil ayrı birbirinden kopmuş uzaklar örnek çok yaşlılaırmız daha iyi bilir bende bunu en az 20 köylüllerimizle tartışarak hazırladım onlara sordum onlarda dedilerki herkes kendine yeni sülalae belirledi zamanla köyde yok olan sülalaler olmuş birde bizden biri varmış çook eskiden dedelerimizin biri askrere diye gitmiş istanbula yerleşmiş ilk soyadımız öksüzoğlu imiş ve öksüzoğlu sülalaesi olarak devam ettirimiş girller sonradan çıkmış sonuç olarak sülaleler daha doğrusu lakaplı aileler diyelim sülaale isismlerini tarihi çok eski değil zaten

01-Alasangil

02-Çavuşgil

03-Griller

04-Karasangil

05-Kertiller

06-Kelalil(köremikgil)

07-Kösaller(Karaoğlangil)

08-İbişgil

09-İmamgil(HacillFer)

10-MelekgilF

11-Torungil

12-Mahmutgil

13-Yörükler

14-Tüfergil

15-Keremgil

En son necofon tarafından Salı Eyl. 23, 2008 9:25 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
necofon
necofon

Mesaj  Admin Salı Eyl. 23, 2008 9:19 am

Bir yönde sende haklısın herkes kafasına göre sülale çıkarıyor.
bende bu yazdığım 15 sülaleyi büyüklerden öğrendim yazdım.
ama bence mantıklı olanı herkesin aile olarak ayrılmış gibi kendilerinin ayrı sülale olduğunu belirtmek değilde.tarihte neyse onu bilmektir.(şahsi fikrimdir)

mesala sen yörükleri üçe ayırmışsın ama hepside aynı ecdadın çocukları hepsinede sorsan biz yörüğüz derler.
hiçbiri biz ahmetcaliz yada seyraksahalgiliz demez
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaj  necofon Salı Eyl. 23, 2008 9:34 am

yörüklerden güzel örnek vermişsiniz aynen katılıyorum çok geriye gidersek grilelrin asıl sülalaes,i öksüzoğludur ne zaman te ****** zamanından bahsediyorum bizden biri askerlik için gitti istanbulda kalmş ve orda sülale kurmuş buna benzer bir sürü örnekler var 15 adet sıraladığın sülalae oysa belki 2 veya 3 sülalden çoğalmadır tarihte yörükler karahaclılar kürtler den bahsediliyor senin sıraladığın 15 sülalede sülalale değil aslında biz öyle biliyoruz ben 15 -20 köylümüzle görüştüm çok eskiyi sahiplenmiyor benim soyadım değişti sülalaemde bu soyad altındakiler diynelerde var hayır ben her ne kadar ayrı soyaddaysamda sülalam şu geçmişe dayanır diyenelrde var kösalalerden köseoğlu soyad var sülayman köseoğlu değiştirimiş ve göç etmiş ilerde oda belki kendine bir sülale belirleyecek benimde aklmımda oldupu gibi bende girllerden ayrı ve uzak bir sülale kurmayı düşünüyorum öyleki benim soyadım AKBULUT girilde tek gril sülalesi bana sahip çıkmayınca kendi soyadlarını layk görmeyince ayrıca büyüklerimizinde biz küçükken bizimle ilgilenmeyince kendim ayırca bir SÜLALE oluşturmak fikrimde benimki örnektir köyümüzdede aynı şekilde bizim deyimimizle yeni sülaleler oluşmuş.
necofon
necofon

Mesaj  Admin Salı Eyl. 23, 2008 9:51 am

Bence bu sülale olayını daha detaylı araştırıp tartışarak tam olarak çıkarmak lazım.
İlk olarak aşağıda verdiğin 31 sülaleden

1-Yörükler YÖRÜK-UZUN
2-Ahmetcal ALTUN
3-Seyreksakalgil TEKİN
4-Cendergil CANDER

Bu 4 Sülaleyi birleştirip Yörükler olarak yazılmalıdır.Çünkü bunların hepsi yörükler
Sen sadece UZUN soyadını Yörükler olarak belirmişsin.Diğerleri yörük değilmi?
TEKİN sayadınıda seyraksakalgil sülalesi olarak ayırmışsın.Peki İbrahim TEKİN(KARACA) ve İlyas TEKİN(ELLEZ) bunlarında soyadları TEKİN bunların sülalesi yokmu?
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaj  necofon Salı Eyl. 23, 2008 10:04 am

Admin demiş ki:Bence bu sülale olayını daha detaylı araştırıp tartışarak tam olarak çıkarmak lazım.
İlk olarak aşağıda verdiğin 31 sülaleden

1-Yörükler YÖRÜK-UZUN
2-Ahmetcal ALTUN
3-Seyreksakalgil TEKİN
4-Cendergil CANDER

Bu 4 Sülaleyi birleştirip Yörükler olarak yazılmalıdır.Çünkü bunların hepsi yörükler
Sen sadece UZUN soyadını Yörükler olarak belirmişsin.Diğerleri yörük değilmi?
TEKİN sayadınıda seyraksakalgil sülalesi olarak ayırmışsın.Peki İbrahim TEKİN(KARACA) ve İlyas TEKİN(ELLEZ) bunlarında soyadları TEKİN bunların sülalesi yokmu?

işte bu örneğe göre davranırsak bütün sülaleleri birleştirmemiz ve ortaya sanırım 15 değil 4 sülale zor çıkar çünkü herkes birbirinden parçalanma sanırım çok eskiyede aklımız biraz zor yeter onun içindirki şuan köyde olanlar varsa yeni bizim bilmdeğimiz soruları büyüklerimize sorsunlar örneğin hangi şuan bildiğimiz köklü sülale çok eskiden adı neydi gibi sorular gelen bilgiler doğrultusunda belki hepimiz birbirimize akraba çıkacağız
necofon
necofon

Mesaj  Admin Salı Eyl. 23, 2008 10:15 am

Ben şahsen sülalemin böyle ayrı ayrı gösterilmesini istemem .Hem hangi yörüğe sorarsanız sorun ben
Seyreksakalgildenim veya Cendergildenim demez ben yörüğüm der.
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaj  necofon Salı Eyl. 23, 2008 10:39 am

Admin demiş ki:Ben şahsen sülalemin böyle ayrı ayrı gösterilmesini istemem .Hem hangi yörüğe sorarsanız sorun ben
Seyreksakalgildenim veya Cendergildenim demez ben yörüğüm der.

yörükler için bu söylediklerin doğrudur örneğin ellezi yörükelrden ayrı görmek düşünülmez bile yörük ülkemizde ve dünyada olan bir isimdir yani bir marka olmuş ama bunu örnek griller için geçerli değildir köyümüzde sülaleler kişilerin dedelerinin isimleri veya lakapları üzerine kurulduğıundan sülaleler çoğalmış
her 3. 5 kişilik topluluk dedelerinin lakaplarıyle bir sülale kurmuş ve soyadı kanunun ülkemezide yürürülüğe girince o topluluklar (dedelerinin torunları) kendilerine soyad belirlemiştir. bu zamanla kendi sülalemden örnek vereyim
öksüzoğlu sülalesi dedelerimizin amcları ayrılmış 4 e kimmiş bunlar amcalrımdan öğrendiğim kadaryla giri kağ, işte mahmut, ömer, birde adını hatirlmadığım öksüzoglu soyisimli dedelermizden biri istanbulda gitmiş (grikağ harici isimlerde yanılabilirim) sülaler olmuşmu şimdi mahmutgiller, griller, arpaçlıgili soyadlarıda kızıltaş, kılıç, demir, bunun yanısıra şimdi bende oldum AKBULUT, sonuç öksüzoğlu ayrılmış oldu benle beraber 5 e
her arkadaşımız kendi sülalesini benim yaptığım gibi geriye dönük incelese farklı isimli sülaller aslında tek isim olduğu görülecektir buda birbirimize akrabalar çıkaracaktır saygılar katılımınızı beklerim.

En son necofon tarafından Çarş. Eyl. 24, 2008 9:06 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
necofon
necofon

Mesaj  necofon Salı Eyl. 23, 2008 10:51 am

aslında bu tartışmayı çok uzatmakta feyda var asıllarımızı neslimizi hatırlamış oluruz veya ögrenmiş oluruzki bizde çocuKlarımıza anlatalım eskiden teknoloji, TV vs yoktu insanlar kendi aralarında sürekli sohbet halind e olduklarından geçmişlerini unutmazlardı birbirlerine hatırlatırlardı kısacası bir kaynaşma vardı şimdi öylemi

HAYIR. artık köylerde şehirler gibi birbirlerine yabancılaştı öyleki yeni nesil akrabalarını tanımıyor ve tanıyamıyor herkes ekonomik sıkıntı, ki en önemlisi bu, tv seyretme siyaset vs. derken herkes birbirinden uzaklaştı kim kimin akrabası belli değil buda ileriye dönük çok iyi sonuç olmayacak birbirimizden koptuk.

Şimdi hepimize iş düşüyor şöyle geriye dönük nerden geldik kimiz birbirimizi iyi tanıyalım bu sülaleler ramazanın hazılrdığı yada benim hazırladığım vesile olsun aklımızın yettiği yere kadar büyüklerimizdende yardım alarak sülalelermizi toparlayalım derim.

En son necofon tarafından Çarş. Eyl. 24, 2008 9:05 am tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
necofon
necofon

Mesaj  Admin Salı Eyl. 23, 2008 11:00 am

Sitemizde 100 kişiden fazla üyemiz var herkes kim olduğunu nerden geldiğini hangi sülaleden olduğunu öğrense
yeter bize tamalanmış olur sülaleler.
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaj  necofon Salı Eyl. 23, 2008 11:13 am

Admin demiş ki:Sitemizde 100 kişiden fazla üyemiz var herkes kim olduğunu nerden geldiğini hangi sülaleden olduğunu öğrense
yeter bize tamalanmış olur sülaleler.
tabi mesele sülaleri tamamkta değil kendimizi birbirimizi tanıyalım öğrenelim herkes geçmişini kim olduğunu yazarsa bilgi tazelemek açısından iyi olur tabi bunun yanısıra inanıyorumki belki gerçek olrak köyde bir elin parmakları sayısı kadar sülale ortaya çıkacaktır.
necofon
necofon

SÜLALLER HAKKINDA TARTIŞMA Empty mesela

Mesaj  zehirlideynek Salı Ara. 16, 2008 10:08 pm

büyüklerden duyduum kadarıyla karahasangilinen ibişgilde taaa esliden bir aileymiş ve ayrıldıktan sonra iki ayrı sülale olmuslar buraya bakacak olursakta her bir iki kusak sonra yeni bir sülalenin doğması hiçten bile deyil o zaman sülale diyebilmek için belli baslı kriter koyalımmı mesela bi sülaleye sülale denebilmesi için 3 göbek öncesine dayanması gerekiyor desek yada daha fazla standart ı tartısarak belirleyebiliriz What a Face
zehirlideynek
zehirlideynek
1
1

Mesaj  necofon Çarş. Ara. 17, 2008 2:51 pm

zehirlideynek demiş ki:büyüklerden duyduum kadarıyla karahasangilinen ibişgilde taaa esliden bir aileymiş ve ayrıldıktan sonra iki ayrı sülale olmuslar buraya bakacak olursakta her bir iki kusak sonra yeni bir sülalenin doğması hiçten bile deyil o zaman sülale diyebilmek için belli baslı kriter koyalımmı mesela bi sülaleye sülale denebilmesi için 3 göbek öncesine dayanması gerekiyor desek yada daha fazla standart ı tartısarak belirleyebiliriz What a Face
evet eynen katılıyorum ancak kişiler kendileirni bir guruptan ayırmışssa ve kendine bir soy isim ve kabile belirlemişse onda sulaladiyebiliriz sizinde örnek verdiğiniz gibi herkesi biribiri ile araştırsak sonuç 1 veye 2 kapıya çıkar hatta insanları birleştirsek sonuç olarak adem babamız ve havva anamıza dayatsak tüm insalar kerdeştir deriz oysa bizim peygamberimiz ne demiş tüm müslümanlar kardeştir fala uzatmadan kim kendine sülale belirlemişse saygı duyarak onada sülaale deriz geçmişde hep bugüne öyle geldi neden köylerde geçim çok daraldı eskiye göre önceden servet (tarla mal mülk) bir kişide idi şimdi param parça oldu küçüldü alan daraldı dolayısıyla yeni kabileler oluştu bunada sülala diyebliriz saygılar
necofon
necofon